Sesja rodzinna może być świetnym pomysłem do zrealizowania na bardzo wielu płaszczyznach. W tym tekście przytoczę kilka istotnych argumentów za tym, że może być to niezapomniane doświadczenie i świetna, trwała pamiątka.

 

Fotografia na długie lata

 

Jako, że zdjęcie jest przedmiotem fizycznym, raz uwieczniona chwila może zostać zawsze odtworzona. W przypadku zniszczenia się fotografii w formie papierowej, można podjąć próbę odzyskania zdjęcia w zadowalającym stanie. Jeszcze łatwiej odzyskać je w postaci pliku zapisanego w konkretnym formacie na komputerze. Na dzień dzisiejszy istnieją profesjonalne metody oraz programy do odzysku plików, które zostały definitywnie usunięte z dysku twardego komputera. Mimo, że zdania osób zajmujących się fotografią są różne, to co do tematu jakości i trwałości cyfrowych oraz analogowych metod zapisu zdjęć niepodważalny jest jeden fakt. Istnieją formy zapisu zdjęć, których szacunkowa trwałość wynosi ponad 100 lat. W związku z tym raz wykonane zdjęcie zakładając, że będzie dobrze przechowywane, stanie się pamiątką na długi czas.

 

Dobra zabawa

Nie da się zaprzeczyć temu, że sesja fotograficzna jest genialnym polem do zabawy. Zasadniczo wystarczy jeden argument, żeby ta teza została potwierdzona w całości. Są nim nieograniczone możliwości co do przygotowania takiej sesji. Mnogość jej motywów przewodnich, możliwości doboru strojów i miejsc wykonania fotografii, bądź ukazania konkretnych sytuacji, gestów, uczuć itd., na zdjęciach jest tak ogromna, że ogranicza je tylko nasza kreatywność. Warto dobrze przygotować się do sesji, najlepiej jak najbardziej szczegółowo pod każdym względem, aby mieć z niej nie tylko świetną pamiątkę w postaci „fotek”, ale też wspaniałe, dobre wspomnienia, których nikt nam nie zabierze!

Sprawdzenie się jako model

 

Nawet jeśli modeling nie jest strefą, w której dana osoba uważa, że jest w stanie dobrze się poczuć, udział w sesji rodzinnej może być ciekawym doświadczeniem. Nie jest ona stricte powiązana z profesjonalnym modelingiem, zatem może być w tym ujęciu bardzo przyjemna dla ludzi nastawionych sceptycznie do tego typu zajęć. Potocznie mówiąc stanie się dla nich miłym zaskoczeniem oraz wspomnieniem. Może się również okazać, że wrażenia takiej osoby po wykonaniu zdjęć z rodziną będą kompletnie odmienne od ich wyobrażenia na ten temat. Dzięki temu może dojść do narodzenia się nowego hobby w czyimś życiu. Kto wie, a może dzięki temu w Waszej rodzinie pojawi się zawodowy model? W końcu nigdy do końca nie wiadomo jak to jest coś robić, dopóki nie spróbuje się tego w praktyce!

 

Przekazywanie i przywoływanie wspomnień po latach

 

Zdjęcie nie straci na swojej wartości, przede wszystkim sentymentalnej. Dzięki nim można skutecznie przywołać nie tylko daną sytuację, ale też uczucia jej towarzyszące, poprzez oglądanie fotografii. Jest to forma szczególnie działająca na tzw. „wzrokowców”, czyli osoby kojarzące fakty za pomocą przywoływania bądź patrzenia na obraz. Wspólne oglądanie albumów z kolekcją „fotek” zbieranych latami przez wiele pokoleń podczas rodzinnego obiadu, czy łączenie ich z opowiedzeniem konkretnej historii przez rodzica swojemu dziecku, ma bardzo pozytywny wymiar psychologiczny. Taka sesja jest w stanie dobrze działać na osobę opowiadającą, poprzez wywołanie  wspomnień towarzyszących przytaczaniu okoliczności zrobienia zdjęcia. Działa na plus również na słuchacza. Dzięki temu ma ona wrażenie, że jest osobą ważną dla opowiadającego, gdyż dzieli się on swoją przeszłością, istotnymi zdarzeniami czy punktami swojego życia, przekazując je z pasją w głosie i gestach. Tego typu sytuacje są w stanie nawet wzmacniać trwale relacje międzyludzkie. Ponadto zdjęcie swego czasu było jedną z niewielu form utrwalania wspomnień. Warto więc dbać o odpowiednie przechowywanie rodzinnych fotografii z różnych okresów, żeby móc przekazać je później kolejnym pokoleniom!

Dzieci mogą wykazać się kreatywnością

Można tutaj napisać dokładnie to samo co w punkcie „Dobra zabawa”. Natomiast zaznaczyć trzeba, że dając pole wyboru w kwestii sesji rodzinnej dzieciom nie dość, że rozwijamy ich umiejętności myślenia, to dajemy też szansę na realizację dziecięcych fantazji. Może to się odbyć poprzez np. ujęcie dziecka na zdjęciu w stroju ulubionego superbohatera z kreskówki. Radość dziecka ze spełnienia jego marzenia – bezcenna! W sesji ująć można również bardziej tradycyjne motywy takie jak np. odbijanie rąk na kartkach.

 

Podsumowując powyższe plusy sesji rodzinnej sprawiają, że na wielu płaszczyznach jest to niesamowicie ciekawa i oryginalna propozycja spędzenia czasu z bliskimi. Uwalnia kreatywność, jest rzeczą łączącą więzy międzyludzkie, odskocznią od codzienności i ciekawym doświadczeniem życiowym, która dzięki swojej trwałej, fotograficznej formie będzie zawsze łatwa do otworzenia. Także emocjonalnie!

Pozdrawiam,

Dagmara