Projekt sesja czyli o sesjach stylizowanych z pomocą wedding plannerów

Wiecie, dlaczego kocham tak bardzo sesje stylizowane? Bo na chwilę można przenieść się w czasie i przestrzeni, poczuć magię i dreszcz fotografowania czegoś zupełnie innego. To jakby wsiąść w machinę czasu i zanurzyć się w klimat innej epoki.

Organizacja sesji stylizowanych przez wedding plannerów to kolejny punkt, dlaczego tak lubię z nimi współpracę. Nie jest to łatwe zebrać w jednym miejscu i czasie mnóstwo osób, które dodatkowo czują klimat i są w stanie zaproponować także coś od siebie. Efektem jest sesja, którą my, fotografowie, także musimy pokazać w taki sposób, by oddać jej klimat. Czyli jednym słowem – praca zespołowa jest tutaj niezwykle ważna.

Jak wygląda organizacja takiej sesji? Pokrótce przedstawię Wam jak to wygląda w praktyce.

  1. Sesja stylizowana – jak ją zaplanować?

Organizacja takiej sesji to nie lada wyzwanie dla wedding plannerów. Po pierwsze – trzeba wybrać konkretny styl, a następnie dobrać do niego wszystkie elementy i dobrać firmy, które wezmą udział w takim przedsięwzięciu. Zwykle zaprasza się osoby, które czują dane klimaty, bo bardzo dużo zależy właśnie od nas, współtworzących taką sesję. Dlatego oprócz rzuconego hasła „sesja w stylu…” cała reszta to omawianie szczegółów, szukanie inspiracji i wcielanie w życie tych wszystkich pomysłów.

Dlaczego potrzebny jest do tego wedding planner? Bo dokładnie na tym polega jego praca – na spinaniu wszystkich elementów w jedną całość, na dbaniu o to, by efekt końcowy zachwycał, a praca na sesji – szła płynnie. W przypadku zebrania w jednym miejscu i czasie tylu osób potrzeba kogoś, kto będzie kierował grupą. Potrzeba reżysera, który będzie pilnował punkt po punkcie harmonogramu. Dlatego konsultant ślubny odnajduje się w tej roli idealnie, a co więcej – na przykładzie takiej sesji pokazuje też czym jest jego praca.

  1. Sesja stylizowana – jak ją zorganizować?

Samo wymyślenie stylizacji nie jest trudne. Dopiero zebranie wszystkich składowych, które stworzą efekt finalny – jest zajęciem niezwykle czasochłonnym i trudnym pod względem logistycznym. Dlatego sesje stylizowane organizuje się na wiele tygodni do przodu, by móc dopiąć każdy szczegół. A jest co dopinać 😉

Sesje stylizowane muszą oddać charakter tego, co chce się przez nie pokazać. Dlatego tak ważne są takie detale. Poniżej omówię te najważniejsze.

  • Wizerunek pary młodej – czyli ustalenie szczegółów, takich jak stroje, biżuteria, dodatki, a także makijaż i fryzura panny młodej. Nasi ślubni modele grają pierwsze skrzypce, dlatego muszą być idealnie przygotowani. Nie wyobrażam sobie, by pominąć tutaj tak potrzebne szczegóły, które sprawiają, że stylistyka sesji jest wyraźna. Za to odpowiadają styliści, makijażyści i fryzjerzy.
  • Miejsce sesji – w zależności od rodzaju stylizacji miejsce jest czasem najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, czy dany charakter sesji będzie rozpoznawalny. Oprócz znalezienia idealnego trzeba je jeszcze odpowiednio zaaranżować.
  • Dekoracje, aranżacje stołów i przestrzeni – bez tego punktu nie może obejść się żadna sesja stylizowana. To dekoracje wyznaczają trendy, pokazują klimat, dopełniają całości. Ustalenie kolorystyki, rodzajów kwiatów, dzbanków, talerzy, świec i innych szczególików ma ogromny wpływ na odbiór całości. Tu nie ma mowy o przypadku – każdy element odgrywa znaczącą rolę.
  • Papeteria ślubna – bez niej nie ma wesela, a skoro tak – to musi pojawić się w naszej sesji. Tutaj ważne jest, by dograć dekoracje z materiałami drukowanymi. Dlatego istotne, by dekoratorki i florystki współpracowały ściśle z grafikami. A nad tym czuwa oczywiście konsultant.
  • Słodkości – tort, muffiny, makaroniki i inne cukiernicze dzieła sztuki są słodkim zwieńczeniem stylizacji.

To oczywiście tylko podstawowe elementy sesji stylizowanych, które trzeba zorganizować. Jeśli mamy możliwość wzbogacić zdjęcia o inne atrakcje, które będą pasować do ogólnej koncepcji – to warto o nie zadbać. Pamiętajmy, że takie sesje muszą być dopracowane i spójne, bo bez tego wyjdzie nam tylko chaos. A tego nikt nie chce 😉

  1. Do czego można wykorzystać sesję stylizowaną?

Marzę o tym, by więcej par chciało organizować takie sesje. Póki co – nie każdy ma czas, ochotę i możliwości, by ją wykonać. Ale ja gorąco namawiam, chociażby dlatego, że dobrze dobrana do Was sesja stylizacyjna idealnie uzupełni klimat Waszego wesela. Dzięki temu zdjęcia z takiej sesji posłużą za ciekawą formę dekoracji, atrakcji lub nawet podziękowań dla rodziców czy gości. To, że będą barwną pamiątką na lata – nie muszę chyba wspominać 😉

Od zawsze lubiłam imprezy przebieranki, pewnie dlatego będę namawiać do tego, że jeśli i Wam są bliski takie klimaty – możemy zrobić super imprezę z przebierankami w postaci sesji i do tego dobrze się bawiąc – zrobić niebanalny plener narzeczeński czy ślubny. A jeżeli na swoim ślubie macie wedding plannera – to może warto zapytać go o to, czy byłby chętny pomóc Wam w organizacji takiej stylizowanej sesji? Jak coś – dajcie znać. Ja zawsze jestem chętna na takie przedsięwzięcia. A Wy?

Pozdrawiam,

Dagmara